Jesienna atmosfera sprzyja relaksowi, a gdy dni są znacznie krótsze o wiele więcej czasu spędzamy w domu, oddając się swoim zainteresowaniom. Na długie wieczory z książką warto przygotować się już teraz, dobierając najlepsze oświetlenie do czytania. Odpowiednio wybrana lampa nie tylko umili czas, dodając nastroju, ale przede wszystkim zwiększy komfort naszych oczu.

Najważniejsze techniczne aspekty

Przy wyborze jakiejkolwiek lampy ważne jest nie tylko dopasowanie jej do aranżacji, ale również zwrócenie uwagi na techniczne parametry tak, aby piękno szło w parze z praktycznym rozwiązaniem. W czasie czytania bardzo ważne jest odpowiednie doświetlenie tekstu w taki sposób, aby uniknąć nadwyrężania wzroku. Ważne jest, aby lampa nie świeciła wprost na twarz, a stała za plecami. Zalecana odległość między źródłem światła a książką czy gazetą wynosi około 30-40 centymetrów. Lampy stojące podłogowe dają nam swobodę w przenoszeniu i ustawianiu, dzięki swojej mobilności.

Lampy stojące podłogowe

Ważnym czynnikiem, który wpływa na decyzję o wyborze lampy do czytania jest sposób, w jaki zaaranżowane jest mieszkanie albo dane pomieszczenie. Jeśli kącik czytelniczy jest oddzieloną przestrzenią możliwości są znacznie większe.

Najprostsze w montażu są lampy stojące podłogowe , które można swobodnie przenosić w razie zmiany wystroju, czy ogólnej koncepcji. Jednak, aby maksymalnie zwiększyć komfort czytania, musimy pamiętać o możliwości regulacji takiej lampy. Stojące podłogowe oświetlenie może mieć ruchome ramię, które pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta padania światła. Takie rozwiązanie dostępne jest w lampie stojącej BIG BOY E27  marki Nowodvorski.

Kinkiety na wysięgniku

Jeśli tworzymy kącik do czytania w swoim domu, warto wziąć pod uwagę inne rodzaje oświetlenia. Do czytania doskonale sprawdzają się kinkiety na wysięgniku, które zajmują niewiele miejsca i wprowadzają przytulny nastrój. Niesłabnąca moda na styl industrialny sprawia, że oferta takich lamp stale się rozszerza. W klimacie loftowym poczytamy między innymi przy kinkiecie SONNY E27 60W marki Italux.